Letní pobyt Holany 2017 – táboření s dětmi

Prodloužený víkend v rekreačním středisku JACHTA Holany u České Lípy ve dnech 8. – 10. září 2017 plný zábavy, ale i poznání a nových netradičních zážitků uspořádalo Komunitní středisko Kontakt pro sociálně znevýhodněné děti ve věku 6-12 let z Liberce. Pobyt se konal za laskavé finanční podpory Nadace Agrofert, díky které mohly děti bezplatně vyjet z města za přírodou do malebného prostředí Máchova kraje a užít si neobyčejné okamžiky.

Pobytu se zúčastnilo 21 dětí, jejichž zastoupení bylo rozmanité – ať už se jednalo o děti, které pravidelně navštěvují volnočasové aktivity při Kontaktu, děti z libereckých ubytoven či azylového domu, klienti oddělení kurátorské činnosti statutárního města Liberec či děti z rodin, které se o projektu dozvěděly z médií.

Program tábora se odvíjel nejen ze složení skupiny dětí, ať už z hlediska věku, kondice, motivace či individuálních zvláštností, ale také z velké míry dle počasí. Avšak možností trávení volného času jsme měli spoustu, a tak nás ani nedělní dopolední přeháňka nerozhodila. :-) V kempu a jeho okolí je ideální zázemí pro venkovní aktivity, sportovní vyžití i krásné procházky – náplň pobytu tak byla pestrá a neotřelá. Pro děti byly připraveny zábavné hry, činnosti rozvíjející nejen tělesnou kondici, soutěživost i vůli, ale také obratnost, kolektivního ducha a sebereflexní aktivity. Během pobytu děti mohly získat body, které ve výsledku ukázaly právě na jejich soutěživost, ale i ochotu pomoct druhému a aktivitu během dne. Pobytu se s dětmi zúčastnili 4 dospělí jako doprovod, kteří zajišťovali program a dohlíželi na bezpečnost dětí -  vedle zdravotnického dozoru také dobrovolník DC Amikus při Kontaktu Matěj Kovalevský.

Nyní k samotnému programu:

Páteční odpoledne před 17. hodinou jsme zhruba po hodině jízdy konečně dorazili do kempu, kde se nás ochotně ujal personál. Po přerozdělení do chatek, zabydlení a ubytování se, jsme se společně všichni sešli v hlavní budově kempu a seznámili se nejen vzájemně mezi sebou a s kempem, ale také s pobytovými pravidly. Po první společné večeři jsme ještě, než se setmělo, stihli pár pohybových her a vycházku kolem Milčanského rybníka.

Sobotní den po ranní rozcvičce byly na programu nejen dopolední hry v zázemí kempu (připravené společné hry, trampolína, kolotoč, houpačka, fotbal, ping-pong, pantomima, malování křídami i fixami a patelkami aj.), ale především odpolední výlet do městysu Holany, kde si mohly prohlédnout zdejší barokní kostel sv. Máří Magdaleny a na nedalekou kulturní památku zříceninu skalní tvrze Jiljov, kde se děti dozvěděly také něco z historie. Protože jsme měli mezi sebou oslavence, odpoledne po obědě jsme pogratulovali Honzíkovi, který s námi na pobytu oslavil 9. narozeniny a předali společný dárek. Počasí nám v sobotu přálo, a tak si děti k večeři opekly špekáčky na ohni. Byl to příjemný večer plný uvolněné a pohodové atmosféry. Den byl dlouhý a nabitý, děti proto s večerkou usnuly hned, co zhasla světla. :-)

Neděle – den poslední. Ačkoliv nás ráno vzbudil silný déšť, kvůli kterému jsme byli nuceni zrušit ranní rozcvičku, během dopoledne déšť ustal a děti si tak mohly užít dopolední zábavu v celku bez omezení. Během dopoledne jsme se dali do balení a pečlivého úklidu chatek, které jsme do oběda museli vyklidit a uvolnit. Poté jsme se věnovali dětem individuálně, do oběda jsme se zabavili např. hraním karet či jejich stavěním, skládáním puzzle, menší děti jízdou na dětských motorkách, kreslením, na houpačkách apod. Vedoucí sečetla získané body během pobytu a připravila diplomy pro děti. Po obědě před příjezdem autobusu jsme se vydali na poslední společnou procházku lesem na druhou, osídlenou část Milčanského rybníka. Cestou jsme si naposledy zahráli společné hry a pomalu se vydali zpět do kempu. Završením celého pobytu bylo závěrečné slovo vedoucí pobytu a předání diplomů a cen všem zúčastněným dětem. Jen co se rozdaly ceny, už už na nás čekal autobus, kterým jsme se vydali zpět do Liberce za svými blízkými. Děti se sice na rodiče těšily, ale také by v kempu rády ještě zůstaly. Tři dny utekly jako voda a opravdu jsme se nenudili – aktivit jsme nestihli zdaleka tolik, kolik bylo v plánu. :-)

Věříme, že pobyt byl pro děti zajímavou zkušeností (pro některé úplně první) a že si z něj odvezly jen samé příjemné a nezapomenutelné zážitky.

Velké poděkování patří především Nadaci Agrofert, díky které mohl být projekt realizován v takovém rozsahu a podobě! Samozřejmě také děkujeme všem dalším, kteří se podíleli na zdárné přípravě a realizaci pobytu a věříme, že v příštím roce budeme moci opět dětem zprostředkovat podobnou příjemnou životní zkušenost v dobré partě nových kamarádů!

Editor tohoto článku