V Liberci hledají pacienty s roztroušenou sklerózou

Liberec, 1. 10. 2015 – Udělat 16 tisíc kroků v aerobik studiu Endorfin v Pražské ulici v Liberci– to je cílem dobrovolníků, pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), jejich terapeutů a lékařů. V neděli 11.října do Liberce dorazí putovní expedice Nadačního fondu IMPULS. Ta v rámci celorepublikové akce Hledá se 16 tisíc, povzbuzuje lidi s roztroušenou sklerózouk pravidelnému pohybu a účasti na 5. ročníku cvičebního maratonu MaRS 2016.
„Cvičím, protože mi cvičení pomáhá zlepšit kondici, ale i stav mysli ovlivněný nemocí. Proto jsem při rehabilitaci v roce 2011 vymyslel 24hodinový maraton cvičení nás pacientů s RS (MaRS). Když si na poslední ročník přišlo zacvičit asi tisíc lidí, říkal jsem si, kde je těch zbývajících 16 tisíc? Tak mě napadlo, že je pojedeme hledat, podělíme se o zkušenosti a získáme je pro myšlenku pohybu a rehabilitace,“ vysvětluje Roman Kvapil, který se s nemocí potýká už 13 let.
Celá akce se odehrává pod patronací Nadačního fondu IMPULS. Expedice složená z dobrovolníků, pacientů a terapeutůvyrazila na „spanilou jízdu“ po 16 českých a moravských městechuž 28. září. Za 16 dní urazí 16 set kilometrů, a společně s pacienty v jednotlivých městech ujde denně 16 tisíc kroků.„Léčba pohybem je nedílnou součástí terapie lidí s roztroušenou sklerózou. Pacienti se potýkají s únavou,depresemi, bolestivými spasmy a řadou dalších potíží, kde pravidelné cvičení pomáhá.Doufáme, že je tato akce přiláká nemocné a povzbudí je v tom, aby nemoci vzdorovali a rehabilitovali,“říká Ondřej Kolařík, vedoucí fyzioterapeut LF MU a FN Brno.
„V loňském roce se libereckého maratonu s RS zúčastnilo 15  lidí. Letos bychom rádi tento počet navýšili, a proto vítáme tuto putovní akci, která pomůže představit MaRS dalším lidem z Liberce a okolí,“ podotýká Veronika Borkovcová, předsedkyně spolupořádajícího spolku Roska Liberec.
Krokování nebude jedinou aktivitou, která se v neděli v Liberci  odehraje. Všem, kteří přijdou v 16 hodin do v aerobik studia Endorfin Pražská ul. ( bývalá Jiskra, nyní Brouk a Babka), se představí i pacientské sdružení Unie Roska,Roska Liberec, lidé se dozví více o myšlence Maratonu s roztroušenou sklerózou, organizátoři jim představí fyzioterapeutické a rehabilitační programy. „Přímo namístě vyzkoušíme cvičební aktivity, lidé s námi mohou vše v klidu probrat, připraven bude také program s tréninkem paměti a mozku,“doplnila Borkovcová. S přípravou akce v Liberci pomohou také fitness trenérky ze studia Endorfin Mgr. Anička Peterková a další. Akce se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje  Mgr. Lenky Kadlecové.
Stejně jako v ostatních 15 městech, i v Liberci si účastníci poslechnou cestovatelské příběhy Aleše Zajíčka, pacienta s roztroušenou sklerózou, kterého nemoc nezastavila v jeho cestovatelských choutkách. Projel křížem krážem kus Evropy, navštívil Nepál, Kamčatku i Barmu, procestoval Filipíny.„Rozhodl jsem se podpořit organizátory tím, že s nimi absolvuji celou putovní expedici a popovídám, jak aktivně lze s nemocí žít. MaRS je především o pohybu, a moje„výletování” se bez této aktivity neobejde. Díky moderní biologické léčbě zvládám vše, co si umanu. Vezu s sebou vždy dostatek injekcí, a ty mi umožní procestovat zbylou polovinu světa, kam jsme s partnerkou ještě nezavítali. Jen si je nesmím zapomenout píchnout,“říká s humorem sobě vlastním Aleš Zajíček. Společně s dalšími aktivními pacienty se pokouší nepodléhat různým mýtům, které o této nevyléčitelné nemoci panují, a bojuje s nimi pozitivním přístupem.
Expedice Hledá se 16 tisíc, navštíví kromě Liberce v  dalších dnech Plzeň, České Budějovice, Jihlavu, Žďár nad Sázavou, Brno, a čeká ji také Uherské Hradiště, Vsetín, Olomouc, Ostrava, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Poděbrady, Liberec a Teplice. Turné uzavře 13. 10. od 14 hodinprogramem v Prazena Karlově náměstí.

O NF IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000 s cílem podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je provozovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Letos slaví výročí 15 let od svého vzniku. Více informací na www.nfimpuls.cz
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 tisíc nemocných s RS.  Na celém světě nemoc postihuje 2,5 miliónů lidí. Vyskytuje se hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz. Na nejčastější mýty o nemoci upozorňuje portál www.bezmytu.cz.

Kontakt

Veronika Borkovcová
roska-liberec@seznam.cz
tel.606 888 780
www.roskaliberec.cz

Editor tohoto článku